Winniśmy naszą pamięć tym, którzy ofiarnie walczyli o wolną Polskę. Dlatego rozpoczynamy akcję, w ramach której chcemy ocalić ich wspomnienia, kultywować historię, zadbać o groby tych, którzy już odeszli, a żyjących członków podziemia niepodległościowego wesprzeć w mierzeniu się z wyjątkowo trudną w czasie epidemii codziennością.

4 maja 2020

W okresie epidemii Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu stara się działać aktywnie na rzecz osób najbardziej potrzebujących. Obok wsparcia dla szpitali, domów dziecka, domów opieki społecznej, Fundacja ARP uruchomiła program „Ku Waszej pamięci, Żołnierze Wyklęci”. W ramach tej akcji żyjący członkowie podziemia niepodległościowego uzyskają wsparcie w zaspokajaniu codziennych potrzeb, poprzez pomoc przy robieniu zakupów i dostarczanie ich do domów, zbiórki żywności, zakupy leków, środków czystości, sprzętu medycznego. Planujemy także rejestrowanie rozmów z „Żołnierzami Niezłomnymi”, aby ocalić ich wspomnienia, przybliżyć historię walki z sowieckim okupantem, przywołać codzienne życie naznaczone niepewnością o jutro. Nagrania zostaną następnie wydane w postaci publikacji. Jednym z elementów programu będzie również sprzątanie i udekorowanie grobów „Żołnierzy Wyklętych”. Podobną pomoc Fundacja skieruje do Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.